RugbyPolska.pl

foto

Lwy powołane - nie brakuje niespodzianek

19.04.2017

Trzeba trochę porozmawiać z Brytjczykami oraz Irlandczykami, poczytać, pooglądać i posłuchać, aby przekonać się, jak wielkie znaczenie ma odbywające się co cztery lata tourne Biritish and Irish Lions. Selekcja do zespołu składającego się z najlepszych graczy Anglii, Walli, Szkocji oraz Irlandii to jeden z największych zaszczytów, jakie mogą spotkać rugbistę z Wysp. W środę trener Warren Gatland ogłosił skład Lwów na czerwcowe tourne do Nowej Zelandii. W składzie nie zabrakło niespodzianek. 

Sztab szkoleniowy Lions tworzy dwóch Walijczyków i dwóch Anglików. Warren Gatland i Rob Howley to duet odpowiedzialny za siłę, jaką w ostatnich ośmiu latach stanowiła drużyna Walii. Steve Borthwick to wieloletni reprezentant Anglii, a obecnie trener młyna drużyny spod znaku róży, z którą pracuje także czwarty członek zespołu szkoleniwoego Andy Farell (ojciec Owena Farrella).

Taki sztab wybrał 41-osobowy skład, który po sukcesie tourne po Australii z 2013 roku, spórbuje przełamać potęgę All Blacks. W drużynie znalazło się 16 Anglików, 12 Walijczyków, 11 Irlandczyków oraz tylko dwóch Szkotów. Tylko, ponieważ rugbiści tej drużyny z doskonałej strony pokazali się w tegorocznym Pucharze Sześciu Narodów i wydawało się, że choćby Jonny Gray, czy Zander Fagerson otrzymają swoją szansę.

Wielkich nieobecnych jest więcej. Na pierwszy plan wysuwa się angielskie trio: Joe Launchbury, Mike Brown i Dylan Hartley. Ten ostatni jest trzecim z rzędu kapitanem Angliim który nie załapał się do składu Lwów... Po niezłej grze w Pucharze Sześciu Narodów o selekcję mógłby się nawet pokusić James Haskell. Z kolei kibice irlandzcy z pewnością widzieliby w drużynie Keitha Earlsa, a Brian O'Driscoll namawiał Warrena Gatlanda, by postawił na młodego Garry'ego Ringrose'a. 

Zaskoczeniem były też z pewnością niektóre powołania. Ben Te'o nie miał zbyt wiele czasu by zabłysnąć na poziomie międzynarodowym. Podobnie jak Kyle Sinckler. Wielu dziwi też szybki skok na głęboką wodę dwóch Walijczyków Rosa Moriarty i Liama Williamsa. Ten pierwszy wygryzł ze składu Walii Taulupe Faletau, a wybór obu tych graczy wskazuje na ogromne zaufanie, jakim darzy ich Warren Gatland. Niespodzianką jest także Jared Payne z Ulster. 

Pośród 41 powołanych, 16 zawodników brało udział w poprzednim tourne do Australii. Podobnie, jak wtedy, funkcję kapitana będzie pełnić Sam Warburton. Co ciekawe, Alun Wyn Jones i Leigh Halfpenny wystąpią w czerwonych trykotach Lwów już po raz trzeci!

Pełny skład British and Irish Lions:

Atak: Dan Biggar, Elliot Daly, Jonathan Davies, Owen Farrell, Leigh Halfpenny, Robbie Henshaw, Stuart Hogg, Jonathan Joseph, Conor Murray, George North, Jack Nowell, Jared Payne, Jonathan Sexton, Tommy Seymour, Ben Te'o, Anthony Watson, Rhys Webb, Liam Williams, Ben Youngs

Młyn: Rory Best, Dan Cole, Taulupe Faletau, Tadhg Furlong, Jamie George, Iain Henderson, Maro Itoje, Alun Wyn Jones, George Kruis, Courtney Lawes, Joe Marler, Jack McGrath, Ross Moriarty, Sean O'Brien, Peter O'Mahony, Ken Owens, Kyle Sinckler, CJ Stander, Justin Tipuric, Mako Vunipola, Billy Vunipola, Sam Warburton.

 

KC 

  • ico
  • ico
  • ico
  • ico
  • ico

OpinieDodaj opinię

Trwa ładowanie...

Zobacz inne

Trwa ładowanie...