RugbyPolska.pl

foto

Lions wyrównali!

02.07.2017

To był bez dwóch zdań przełomowy mecz. All Blacks przegrali na własnym terenie po raz pierwszy od 47 meczów, a Sonny Bill Williams wpisał się do niechlubnej statystki, stając się pierwszym Nowozelandczykiem od 50 lat, który został wyrzucony z boiska z czerwoną kartką. W takich okolicznościach British and Irish Lions wygrali drugi mecze serii 24:21 i sprawa ostatecznego zwycięstwa pozostaje otwarta!

Mecz na WestPac Stadium w Wellington odbywał się w deszczowych, trudnych warunkach. Dlatego od początku kopacze wykorzystywali każdą okazję, by zdobyć punkty z podstawki. Wynik otworzył Beuden Barrett, który tego dnia wykopał wszystkie 21 "oczek" swojej drużyny. Swoją drogą, All Blacks ostatni raz zakończyli mecz bez przyłożenia na koncie w 2014 roku, kiedy zremisowali z Australią 12:12.

Owen Farrell szybko odpowiedział na punkty Barretta, ale kluczowe zdarzenie miało miejsce w 25. minucie, kiedy Sonny Bill Williams, zupełnie niepotrzebnie, w sytuacji kiedy jego kolega zatrzymywał już Anthony'ego Watsona, uderzył angielskiego skrzydłowego barkiem w twarz. Sędzia po obejrzeniu powtórki ukarał środkowego czerwoną kartką. W następstwie rugbista został zawieszony na cztery tygodnie.

- Jak mantrę powtarzamy, że najważniejsza jest drużyna. Sonny jest bardzo rozczarowany, że zawiódł swój zespół. Każdy poppełnia błędy, a to szybka i dynamiczna gra. Nie możemy cofnąć czasu - musimy iść do przodu - powiedział Steve Hansen, który w miejsce SBW powołał do składu Malakai Fekitoa.

Grając w przewadzie Lions długo nie mogli znaleźć drogi na pole punktowe rywala. Co więcej pewny, jak nigdy, przy kopach z podstawki Barrett pozwolił odskoczyć gospodarzom na 18:9. Wtedy jednak po świetnym, szerokim rozegraniu Lwy wreszcie wykorzystały przewagę liczebną i tuż przy chorągiewce przyłożył Taulupe Faletau, którego nie zdołał powstrzymać Israel Dagg. Kilka minut później, lukę przy przegrupowaniu wykorzystał Conor Murray i po podwyższeniu Farrella na tablicy wyników pojawił się remis 21:21. Rzut karny angielskiego centra i łącznika na cztery minuty przed końcową syreną, przesądził o historycznej wygranej przyjezdnych.

Ostatni, decydujący test odbędzie się na Eden Park - stadionie, na którym All Blacks nie przegrali od 23 lat! Czy forteca upadnie, a Lions niespodziewanie wygrają serię? Odpowiedź za tydzień!