RugbyPolska.pl

foto

Francja gospodarzem Pucharu Świata rugby w 2023 roku

16.11.2017

W Londynie 15 listopada br. prezydent World Rugby, Anglik Bill Beaumont ogłosił, że Światowa Federacja Rugby wybrała Francję na gospodarza dziesiątego Pucharu Świata rugby w historii, mimo że wcześniej Rada World Rugby rekomendowała Republikę Południowej Afryki na miejsce organizacji turnieju. W głosowaniu Francuzi pokonali RPA i Irlandię. Jubileuszowy turniej zostanie rozegrany za sześć lat w 2023 roku, dokładnie 200 lat po wyczynie Williama Webba Ellisa, który dał początek rugby. Smaczku dodaje fakt, że już pojutrze w ramach listopadowych test meczów Les Bleus podejmą Springboks.

Trójkolorowi już raz w 1997 roku organizowali Puchar Świata rugby. Spośród ośmiu dotychczasowych turniejów po cztery razy odbywały się na Południowej oraz Północnej Półkuli. Z czego tylko raz Ci drudzy, a konkretnie Anglicy zdobyli puchar. Za dwa lata pierwszy raz turniej finałowy zagości w Azji. Na japońskiej ziemi tytułu broni Nowa Zelandia, która wygrała dwa ostatnie mistrzostwa. All Blacks od ośmiu lat przewodzą w rankingu World Rugby.

Francuski turniej zaplanowano rozegrać w jedenastu miastach. Tylko w sześciu z nich są kluby, które na co dzień grają w Top14, czyli najbogatszej lidze świata. Sześć dużych ośrodków jest położonych na południu, a pięć na północy kraju na Sekwaną i Loarą.

World Rugby ogłosiło również nominację do tytułu najlepszego rugbisty w 2017 roku. Walczy o niego pięciu zawodników: po dwóch z Nowej Zelandii i Anglii oraz jeden z Australii. Oto pełna lista: Beauden Barrett i Rieko Ioane (obaj z Nowej Zelandii), Owen Farrell i Maro Itoje (obaj z Anglii) oraz Israel Folau (Australia). Przed rokiem zwyciężył łącznik ataku All Blacks i Hurricanes –  Beauden Barrett.

Tekst: Max Ziara /RugbyPolska.pl/