RugbyPolska.pl

foto

RETrophy: Polska-Portugalia 25:27. Zabrakło niewiele.

26.03.2018

Polska kadra rugby przegrywa z Portugalią 25:27 (13:10) po emocjonującym meczu w Łodzi w piątej kolejce Rugby Europe Trophy. To trzecia porażka Biało-Czerwonych w tych rozgrywkach, ale równocześnie ich najlepszy mecz. Polacy przez większość meczu grali rewelacyjnie z wyżej notowanym przeciwnikiem. Niestety przegrali drugie spotkanie z rzędu w ostatnich sekundach spotkania. Jest jednak nadzieja, że przy większej liczbie wspólnych treningów, a przede meczy ta kadra jeszcze podniesie swój poziom i zacznie zwyciężać.

Portugalskie Wilki przybyły do Łodzi jako lider rozgrywek z nastawieniem na wysokie zwycięstwo, które planowali wywalczyć dzięki swojej szybkiej grze. Podopieczni Duaine’a Lindsay’a zagrali trzeci mecz w trzecim różnym składzie. W odróżnieni od zeszłotygodniowego meczu w Genewie zagrali bardziej zdecydowanie i agresywnie w obronie. Co dało im podwyższone przyłożenie już w pierwszych minutach. Jego autorem został Marek Płonka jr z Lechii Gdańsk. Chwilę później nasz błąd wykorzystali goście. Jednak to Polacy schodzili na przerwę z prowadzeniem, dzięki dwóm skutecznym karnym Dawida Banaszka z Arki Gdynia.

Na początku drugiej połowy dwa skuteczne przyłożenia Przemysława Rajewskiego z Pogoni Siedlce dały Polakom prowadzenie 25:10. Jednak później dobrze naoliwiona polska maszyna się zatrzymała. Portugalski łącznik młyna wykorzystał chwilę nieuwagi zdobywając przyłożenie. Następnie po godzinie gry Biało-Czerwoni musieli grać w 14 ponieważ czerwoną kartkę za głupie zachowanie dostał bezbłędny w autach Aleksander Nowicki. Przy braku jednego zawodnika w tym stałym fragmencie gry Polacy, nie potrafili dłużej przytrzymać piłki na połowie rywala oraz skutecznie się bronić. W ostatniej akcji meczu to jednak goście zdobyli przyłożenie, które dało im wygraną.

Portugalczycy dzięki wygranej w Łodzi, zwyciężyli naszą grupę i zagrają baraż z Niemcami o awans do Rugby Europe Championship. A także baraż z Hiszpanią o awans do kolejnej fazy kwalifikacji przyszłorocznego Pucharu Świata w Japonii.

Gorąco wierzymy, że polska kadra jesienią będzie zupełnie inną drużyną. Irlandzki selekcjoner będzie miał więcej czasu, żeby wspólnie potrenować oraz dokładniej przyjrzeć się zawodnikom polskiej ligi. Duaine Lindsay zamierza wprowadzić drugi system gry, który będzie stosować wymiennie z tym obecnym. Dodając do tego ogromną pasję i wolę walki jaką pokazują nasi reprezentanci to może dać pozytywne efekty w trakcie nowego sezonu RETrophy. To ważny sygnał dla całego polskiego środowiska rugby, żeby rzucić wszystkie ręce na pokład. Grę Polaków oglądało się z ogromną przyjemnością. W tym sezonie rozgrywkowym w meczach z Czechami, Szwajcarami i ostatnim z Portugalczykami do zwycięstwa Biało-Czerwonych zabrakło naprawdę niewiele. Potencjał naszej reprezentacji jest niewątpliwy. Czas porzucić nieporozumienia dla wspólnego dobra kadry narodowej, ponieważ tylko dzięki wygranym reprezentacji wzrośnie zainteresowanie dyscypliną.

Rugby Europe Trophy 2017/18 | 24 marca 2018 | Stadion Widzewa, Łódź | Polska - Portugalia 25:27 (13:10)
Polska: Przemysław Rajewski 10 (2P), Dawid Banaszek 10 (2pd, 2K), Marek Płonka Jr. 5 (P).
Czerwona kartka: Aleksander Nowicki (68).
Sędzia: Daniel Jones (Walia)
Polska: Marcin Wilczuk (48 Adrian Ignaczak), Grzegorz Buczek (41 Adrian Chróściel), Sebastian Kostałkowski (41 Craig Bachurzewski); Adam Piotrowski, Piotr Wiśniewski; Aleksander Nowicki, Marek Płonka Jr., Piotr Zeszutek (kpt); Mateusz Plichta, Dawid Banaszek; Tomasz Rokicki (53 Jakub Kamiński), Kewin Bracik, Valentine Beccuau, Alexandre Beccuau; Przemysław Rajewski (74 Jędrzej Nowicki).

Tekst: Max Ziara (RugbyPolska.pl)